OCHRONA STADIONÓW SPORTOWYCH
Wymagania bezpieczeństwa i rozwiązania

23/12/2022

Na stadionach sportowych odbywa się mnóstwo imprez. Od sesji treningowych i spotkań strategicznych w tygodniu, przez budzące wiele emocji mecze, kiedy kibice wspierają swoje drużyny, po międzynarodowe zawody, podczas których na stadion schodzą się ogromne tłumy, aby wziąć udział w tej wielkiej imprezie.

Aby umożliwić organizację tych wszystkich różnorodnych wydarzeń, duże stadiony mają zazwyczaj rozbudowaną infrastrukturę: biura, boiska treningowe, tereny wokół stadionu itp. Władze stadionu muszą wziąć pod uwagę wymagania względem bezpieczeństwa w różnych obszarach, aby zapewnić bezpieczeństwo sportowców, widzów i personelu.

Security for sport Stadium

STREFY STADIONÓW SPORTOWYCH​

Z punktu widzenia bezpieczeństwa stadiony sportowe można podzielić na cztery odrębne strefy:

• Zewnętrzna granica ochrony całego kompleksu stadionowego
• Boisko
• Tereny treningowe
• Dostęp dla gości

Każda z tych stref ma inne wymagania względem bezpieczeństwa.

Betafence-sport
Sport Betafence
Tempofor Betafence stadium

Zewnętrzna granica ochrony całego kompleksu stadionowego​

Skuteczne zabezpieczenie zewnętrznej granicy obiektu zapewnia, że tylko upoważnione osoby mogą wejść na stadion i jego teren – zarówno pracownicy na co dzień, jak i kibice w dniu meczu. Ogrodzenie zewnętrzne obiektu musi wyraźnie wyznaczać granicę terenu i odstraszać potencjalnych intruzów od wchodzenia na teren, na którym nie wolno im przebywać. Dostęp do wyznaczonych obszarów może być zarezerwowany dla określonych grup osób za pomocą: furtek, barierek i kołowrotów wejściowych. Wybór ogrodzenia zewnętrznego będzie zależał od poziomu zagrożenia bezpieczeństwa na terenie wokół stadionu. Nasza szeroka gama systemów paneli Nylofor i Securifor pomoże spełnić te różnorodne potrzeby.

Boisko

Większość stadionów ma jakiś rodzaj bariery, która oddziela kibiców na trybunach od zawodników na boisku. Może to obejmować tymczasowe barierki, stałe ogrodzenia lub pracowników ochrony, a nawet połączenie tych wszystkich elementów. Barierki są ważne i pozwalają zapobiec wtargnięciu intruzów na boisko, co stanowi potencjalne zagrożenie dla zawodników i może spowodować szkody na terenie stadionu. Ogrodzenie jest dobrym zaleceniem, jeśli ryzyko wtargnięcia na boisko jest wysokie, zwłaszcza jeśli w przeszłości miały miejsce podobne incydenty lub jeśli kibice są znani z wszczynania zamieszek. Ogrodzenie musi zapewniać skuteczną ochronę, a jednocześnie dobrą widoczność, aby osoby siedzące z przodu mogły również cieszyć się oglądaniem meczu, a pracownicy ochrony mogli obserwować tłum.

Tereny treningowe​

Podczas gdy na większy teren wokół stadionu często wchodzi duża grupa osób – od pracowników, przez kibiców, po przedstawicieli mediów – dostęp do terenów treningowych jest zazwyczaj ograniczony do znacznie mniejszej grupy osób. Ogrodzenie na terenach treningowych wyznacza odrębny obszar, na który mogą wchodzić tylko uprawnione osoby i zawodnicy. Dlatego też ogrodzenia wybierane w przypadku terenów treningowych często oferują niższy poziom bezpieczeństwa niż ogrodzenie zewnętrzne. Wysokość ogrodzenia może być jednak bardzo duża, aby nie mogły nad nim przelecieć piłki.

 

Dostęp dla gości

W dni meczowe stadiony goszczą tysiące rozentuzjazmowanych kibiców. Aby zapewnić wszystkim kibicom skuteczny i bezpieczny dostęp do stadionu, niezbędne są mocne barierki do kontroli tłumu. Można ustawić przenośne ogrodzenia pozwalające kierować przepływem gości, w zależności od potrzeb danej imprezy lub w miarę zmieniających się wymagań.

 
Mose Mabhida Tempofor
Soweto Stadium Tempofor

DOŚWIADCZENIE PROJEKTOWE​

Z okazji pierwszych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA na ziemi afrykańskiej w 2010 roku kilka nowo wybudowanych stadionów w RPA potrzebowało skutecznego zabezpieczenia zewnętrznej granicy obiektu oraz barier do kontroli tłumu podczas meczów.

Firma Betafence dostarczyła ponad 60 kilometrów ogrodzeń przenośnych oraz zapewniła systemy ogrodzeń zewnętrznych zainstalowane wokół trzech stadionów:

• Green Point Park w Kapsztadzie
• Moses Mabhida Stadium w Durbanie

• PeterMokabaStadiumwPolokwane

Zmodernizowano również wiele mniejszych stadionów, aby mogły służyć jako obiekty treningowe. Stadiony, na które firma Betafence dostarczyła ogrodzenia, to między innymi Athlone Stadium w Kapsztadzie, Rand Stadium i WITS Stadium w Johannesburgu, Princess Magogo Stadium w Durbanie i „Sugar Ray” Xulu Stadium również w Durbanie, a także ABSA Stadium w Port Elizabeth.

 

Do góry