STWORZENIE WŁASNEGO OGRODZENIA - CZY JEST TO BARDZO TRUDNE?

27/04/2021

Panele Nylofor 3D

 

Ogrodzenie, szczególnie w kulturze europejskiej, jest to niezbędna część każdej posesji. Ogradzamy zarówno małe, jak i duże domostwa. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Ogrodzenie dookoła naszego domu sprawia, że czujemy się bezpieczni i posiadamy większą prywatność we własnym ogrodzie czy części posesji. Pewnie wiele osób błędnie myśli, że postawienie ogrodzenia musi być zrealizowane tylko i wyłącznie przez wyspecjalizowaną firmę z dużą ilością sprzętu i pracowników. Otóż nie, zbudowanie ogrodzenia jest stosunkowo proste, trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób dobrać właściwe słupy do ogrodzenia, by było ono mocne i stabilne. Jest to najtrudniejsze zadanie, które mamy nadzieję ułatwić.

 

Materiały ogrodzeniowe

Najczęściej można spotkać się z ogrodzeniem wykonanym z użyciem siatki. Raczej odchodzi się już od drewnianych ogrodzeń, które wymagały częstych prac konserwacyjnych by zachować swój urok. Oczywiście istnieje także wiele innych sposobów i wariantów grodzenia, np. ogrodzenia kute czy betonowe. Obecnie, najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są ogrodzenia panelowe, które cechują się szybkim i prostym montażem, który można wykonać samodzielnie.

Drugim, bardzo cenionym rozwiązaniem, jest siatka zgrzewana, która jest sztywna sama w sobie i dzięki temu jej montaż jest zdecydowanie prostszy niż siatki plecionej. Dodatkowo jest to bardzo estetyczne i dyskretne rozwiązanie. Okres użytkowania takiego ogrodzenia jest bardzo długi, dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu przed korozją cynkowaniem i powłoką PVC. Idealnym przykładem mogą być siatki zgrzewane z linii Pantanet, które dzięki regularnym oczkom, odporności na korozję i łatwości montażu stały się bardzo popularnym rozwiązaniem wybieranym do grodzenia ogrodów.

Aby całe ogrodzenie, zarówno z siatki jak i innego materiału, nie tylko dobrze się prezentowało, ale przede wszystkim było wytrzymałe, powinno być ono odpowiednio wykonane. Do tego niezbędne są odpowiednie słupy. 

 

 

Jak dobrać słupy do ogrodzenia

Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów ogrodzeń - zarówno pod kątem modeli, jak i materiałów, z których powstają. Tak samo jest ze słupami. Bardzo istotne jest przy samodzielnym montażu ogrodzenia, by odpowiednio dobrać model słupa do modelu samego ogrodzenia. Właściwe ich zestawienie gwarantuje stabilne, a przede wszystkim estetyczne rozwiązanie.

Teoretycznie do konkretnych paneli możemy wybrać wiele różnych słupów, w tym także produkowanych przez inną firmę niż ta, która odpowiada za powstanie pozostałych części ogrodzenia. Należy jednak pamiętać, że tylko dedykowane słupy zagwarantują prawidłowe funkcjonowanie oraz długowieczność ogrodzenia.

Zacznijmy więc od podstaw. Słupy ogrodzeniowe mają różne średnice. Można wyróżnić kilka najpopularniejszych przekrojów: 38 mm, 42 mm, 48 mm i 60 mm. W ofercie Betafence znajdują się również słupy w kształcie: kwadratu, prostokąta, koła czy owalu. Słupy prostokątne najlepiej sprawdzają się przy murkach gabionowych, których przestrzeń można wypełnić kamieniami czy korą drzew. Prostokątne (120x40mm) słupy Zenturo zostały tak zaprojektowane, by można było zamontować je przy użyciu tylko złączek i śrub. 

 

 

Z kolei słupy okrągłe wybierane są głównie, gdy decydujemy się na siatkę ogrodzeniową. Pozwalają one na dobre napięcie siatki, co jest niezwykle ważne przy tego rodzaju ogrodzeniu. 

Słupy Izifix to najnowsza propozycja, która została stworzona z myślą o jak najprostszej instalacji paneli ogrodzeniowych. Jest to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, które nie zakłada dodatkowych akcesoriów. 

Słupy nie powinny być za krótkie, ale także nie mogą zbyt dużo wystawać ponad siatkę. Jeśli mają być one zabetonowane, to warto pamiętać o tym, że taki słup powinien znajdować się na wysokości, co najmniej połowy wykopanego dołka, a takie dołki powinny mieć głębokość przemarzania ziemi na danym terenie. Głębokości oscylują w okolicach 0,8-1,1mb.

Ostatnią, niezwykle istotną kwestią jest zabezpieczenie słupa przed korozją. Jak wiadomo, stalowe słupy są narażone na deszcz i wilgoć, co z czasem może przyczyniać się do pojawienia rdzy. Można temu zapobiec, kupując produkty, które zostały w odpowiedni sposób zabezpieczone. Dobry produkt powinien być przede wszystkim ocynkowany i pomalowany. Tylko to może chronić materiał przed korozją. 

 

 

Słupy do paneli Nylofor

Panelom Nylofor są dedykowane specjalne słupy. Są one ocynkowane i powlekane poliestrem. Mają one specjalny system mocowania. Można je wykorzystać do użytku ze wszystkimi panelami Nylofor,. Dodatkowo do wyboru są aż 4 kolory, są sztywne i kompatybilne z szeroką gamą paneli. Warto podkreślić, że kwadratowe słupy Nylofor są bardzo wytrzymałe i długotrwałe.

Jeśli chcesz się zdecydować na stworzenie własnego ogrodzenia to postaw na pewne rozwiązania. W Betafence masz możliwość zakupu ogrodzenia z dedykowanymi słupami co daje gwarancję kompatybilności i stabilności. Gdy zdecydujesz się na to rozwiązanie, to pozostanie Ci wypożyczenie małego sprzętu kopiącego i w zależności od rodzaju ogrodzenia umieszczenie go np. na wybetonowanym podłożu. Najtrudniejsze zadanie związane z doborem słupa do ogrodzenia będzie znacznie ułatwione. 

 


Do góry