GABIONS - SZCZYRK - POLSKA

Szczyrkowski dom otulony gabionem „Gabiony to doskonale proste inżyniersko rozwiązanie.

Jestem nimi zafascynowana, od kiedy poznałam ich możliwości” – mówi Marianna Kowal z firmy Siatex. „Gabiony stawialiśmy już wcześniej samodzielnie na terenie firmy i w prywatnym ogrodzie, znane są więc mi od wielu lat. Ale projekt i wykonanie okładziny na domu w Szczyrku był dla nas nowatorski”. Elegancja wpisana w krajobraz Dom z numerem 30A to piękna drewniana konstrukcja przyklejona do stromego zbocza. By z drogi dojść do drzwi trzeba wspiąć się po kilkunastu schodkach obok dolnego garażu. Powstał on we wnęce betonowej ściany oporowej stanowiącej umocnienie zbocza. Jednak struktura betonu nie pasowała do klimatu tego miejsca. Właściciel poszukiwał materiałów, które odwoływały się do natury, pięknego krajobrazu otaczającego dom. Ostatecznie zdecydował się więc obłożyć ją koszami gabionowymi wypełnionymi lokalnym kamieniem - piaskowcem. Dlaczego właśnie gabiony? Gabiony są zaprojektowane jako konstrukcje oporowe zapobiegające osuwaniu się ziemi lub innych materiałów skalnych.

Są to kosze z siatek zgrzewanych, łączonych za pomocą spiral, drutu wiązałkowego lub klispów. Spełniają jednak znacznie więcej funkcji, w związku z czym można je wykorzystywać w olbrzymim spektrum realizacji. Warto zwrócić uwagę na ich walory estetyczne, dzięki którym Klienci decydują się na wykorzystanie murów gabionowych także na terenach nizinnych. Często zastępują one ogrodzenia panelowe, bądź siatki ogrodzeniowe posiadłości prywatnych. Co ważne firma Betafence, produkująca kosze gabionowe, jako pierwsza w Europie otrzymała na nie znak CE (co oznacza, że kosze te są zgodne z wymaganiami dyrektyw Unii Europejskiej). Kosze te posiadają również aprobatę techniczną Instytutu Badawczego Dróg i Mostów w Warszawie nr AT/2010-03-1790. Pracochłonna gabionowa fasada Wykonanie okładziny gabionowej wymagało sporo pracy. Przede wszystkim trzeba było opracować skuteczny sposób na mocowanie siatek z profilem startowym do muru betonowego. Kamienie należało układać systematycznie w kolejnych koszach, aby konstrukcja była ciągle stabilna. Dodatkowo ściana oporowa nie wszędzie była pionowa, różnice trzeba było więc wyrównywać grubością kamienia. Wiele inwencji wymagało układanie płaskich kamieni tak, by tworzyły jednolitą powierzchnię. Wszystkie te prace wykonały dwie osoby – właściciel domu w Szczyrku i współwłaścicielka firmy Siatex. Gabiony, które przykuwają uwagę Do wypełnienia koszy gabionowych użyto piaskowca z dodatkiem kwarcowym pochodzącego z masywu Skrzycznego. Taka fasada gabionowa przykuwa uwagę niezależnie od pogody i sama w sobie stanowi rodzaj reklamy. „Moja ocena tego projektu może nie być obiektywna, gdyż jestem miłośniczką gabionów i cały kamień układałam własnoręcznie.

Gabionowe fasady polecam innym z pełnym przekonaniem” – zachęca na koniec Marianna Kowal. Konstrukcja zdobiąca teren do dzisiaj. Kosze gabionowe wypełnione piaskowcem przymocowano do ścian oporowych w Szczyrku w 2014 roku. Służą one do dzisiaj, idealnie wpasowując się w górzysty krajobraz południowej Polski. Na zlecenie właściciela domu powstało 19 metrów ogrodzenia, które postawiono przy ścianie garażu. Gabiony nie tylko tworzą bardziej dekoracyjny obraz tej nieruchomości, ale także odgrywają rolę izolacyjną. W ten sposób nasz Klient otrzymał to, co przyjemne dla oka i pożyteczne w jednym.

Powiązane referencje

Do góry