GABIONS - MIELEC - POLSKA

Niezwykłe gabionowe labirynty na wzgórzu Park miejski w Mielcu to wyjątkowy teren pochodzenia polodowcowego.

Piaszczysta wydma parku uformowała się w okresie plejstoceńskim, a jej najwyższy punkt usytuowany jest na wysokości 185 metrów nad poziomem morza. Cały teren porośnięty jest drzewami, a uroku okolicy dopełnia sztuczny potok, który po zmroku jest podświetlony błękitnym światłem imitującym przepływającą wodę. Południowe wejście parku urozmaica gabionowy labirynt, z którego cieszą się głównie najmłodsi. Aranżacja całego kompleksu Góry Cyranowskiej została dopełniona o gabionowe schody, ławki i system oświetleniowy. Koszary zamienione w piękną architekturę W samym sercu Mielca, na wzgórzu zwanym Górą Cyranowską, jeszcze niedawno znajdowały się koszary obrony cywilnej, które były otoczone lasami i nieużytkami. Był to piękny teren, który aż prosił się o odświeżenie i modernizację. W 2013 roku budżet został zasilony unijnymi środkami i prace rewitalizacyjne ruszyły pełną parą. Projekt wsparty wiedzą inżynieryjną Nad koncepcją zagospodarowania parku pracowało biuro projektowe PeterPan. Architekci natrafili w internecie na realizację Betafence z Wielkiej Brytanii – labirynt wykonany z koszy gabionowych – i bardzo się nią zainteresowali. Przy wsparciu naszego Gabionowego Zespołu Projektowego został przygotowany plan przekształcający Górę Cyranowską w unikalne miejsce wypoczynku i relaksu. Gabionowymi schodami na szczyt Park w Mielcu znajduje się na sporym wzgórzu – najwyższy punkt to 185 metrów nad poziomem morza. Aby dotrzeć na szczyt wybudowano dwa ciągi komunikacyjne: • Pierwszy z nich stanowią szerokie schody, które prowadzą od ulicy głównej stromo do góry.

Aby urozmaicić wizualnie trasę, zamiast poręczy, po obu stronach zainstalowano malownicze murki gabionowe w formie schodkowej.

  • Druga trasa prowadzi bardziej łagodnie po skarpie wspartej murkami gabionowymi.

Nie zgub się w gabionie! Najbardziej spektakularnymi elementami parku są dwa labirynty wykonane z gabionów. Gabionowe kosze poukładano w różne zawijasy i korytarze, po których można „błądzić” szukając wyjścia. Ziemię wysypano tu drobnymi kamyczkami, więc „zgubionego wędrowca” można w ostateczności zlokalizować po szuraniu. Ławeczki otulone gabionami W całym parku, również wzdłuż schodów i ścieżek prowadzących na szczyt, postawiono szereg ławeczek, na których można odpocząć po trudzie wspinaczki. Otoczone murkami z gabionów, stanowią małe enklawy ciszy i spokoju. Poczekaj na autobus w towarzystwie gabionu Przy głównej ulicy u podnóża Góry Cyranowskiej znajdują się przystanki autobusowe. Je również urozmaicono gabionami, by umilić podróżnym czas oczekiwania i stworzyć spójną aranżację przestrzeni. Przy wiatach postawiono gabionowe ściany, po których wkrótce będą się pięły powoje i róże. Na ławeczkach ustawionych przed gabionami można z przyjemnością usiąść nawet, jeśli nie czeka się na autobus. 600 m3 gabionów zdobiących park Obecnie w mieleckim parku jest zamontowane 600 m3 koszy gabionowych wypełnionych kostką granitową. Prace instalacyjne trwały kilka miesięcy na przełomie 2013 i 2014 roku. Z ramienia Betafence prace wykonywał nasz Partner - firma Metmesh. Koszt samych gabionów (bez kamiennego wypełnienia) to około 200.000 zł. Projekt przedstawiony przez biuro PeterPan obejmuje jeszcze dalszą część wzgórza, gdzie zaplanowano m. in. gabionowe mury w kształcie łańcucha DNA. Mamy nadzieję, że wkrótce napiszemy również o tych niezwykłych gabionowych konstrukcjach.

Powiązane referencje

Do góry